Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

    FAQ

    1. Używam dwóch par okularów: do dali o mocy +1,5, do bliży +3,5. Czy dwie pary okularów można zastąpić jedną? TAK. Osobom, które używają okularów korekcyjnych do dali i do bliży, szczególnie polecane są soczewki progresywne, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość bez konieczności zmiany okularów. Soczewki progresywne są tak skonstruowane, że dolna część służy do patrzenia do bliży, górna część odpowiada za dobre widzenie na dal. Pomiędzy dalą a bliżą jest tzw. kanał progresji, w którym następuje płynna zmiana mocy dzięki temu dobrze widzimy na odległości pośrednie. Osobom niezdecydowanym na okulary progresywne można zaproponować okulary dwuogniskowe, w których soczewki zawierają dwa obszary o różnych mocach optycznych, ale zmiana mocy optycznej zachodzi skokowo i brak obszarów do widzenia na odległości pośrednie.
    2. Od dwóch lat noszę okulary korekcyjne i jestem bardzo zadowolony. Jedyny problem to dość grube szkła do bliży: +6,0 dioptrii. Czy można temu jakoś zaradzić? TAK. Po pierwsze, aby Pana okulary do bliży (moce soczewek dodatnie) wyglądały estetycznie, musi wybrać Pan jak najmniejszą oprawę, najlepiej całą zabudowaną. Po drugie ma Pan możliwość kupienia soczewek tzw. pocienianych czyli wysokoindeksowych. Standardowa soczewka ma indeks 1.5, ale dostępne są także soczewki o wyższym indeksie: 1.53, 1.56, 1.59, 1.6, 1.67, 1.7, 1.74, 1.8, 1.9 Im wyższe cyfry tym soczewka będzie cieńsza, lżejsza i bardziej płaska. Wybieranie soczewek z wyższym indeksem ma również spore znaczenie przy używaniu soczewek ujemnych o dużej mocy. Istnieje możliwość wykonania soczewek pocienianych z plastiku oraz ze szkła.
    3. Czy soczewki progresywne dostępne są jako soczewki fotochromowe? TAK. Zarówno soczewki progresywne mineralne (szklane) jak i plastikowe mogą być soczewkami fotochromowymi. Soczewki mineralne dostępne są w kolorze brązowym, natomiast soczewki plastikowe marki Transitions w kolorze brązowym lub szarym.
    4. Czy istnieją specjalne okulary do pracy w pomieszczeniu? Czym one się charakteryzują? Czy pracując dużo przy komputerze mogę takich używać? Obecnie noszę okulary do chodzenia i czytania. TAK. Istnieją soczewki okularowe tzw. biurowe (office) służące do pracy w pomieszczeniach. W soczewkach tych, podobnie jak w soczewkach progresywnych, następuje płynna zmiana mocy. Górna część soczewki służy do patrzenia na odległości pośrednie, dolna część soczewki do bliży. Soczewek tych nie można używać do prowadzenia samochodu, ale doskonale sprawdzają się w pracy, gdzie większość czynności wykonujemy w odległości ok. 30 cm do ok. 1,5 m. W soczewkach tych odległość, na jaką będziemy dobrze widzieć, zależy od mocy dodatku, który wynosić może 1,0 lub 1,5 dioptrii.
    5. Istnieje szeroki wybór powłok antyrefleksyjnych – na którą się zdecydować? Co należy wziąć pod uwagę, by dokonać słusznego wyboru? To prawda, że wybór powłok antyrefleksyjnych jest duży i na pierwszy rzut oka różnią się między sobą tylko kolorem – mogą mieć zabarwienie zielone, turkusowe, złote i inne. Różnic pomiędzy nimi jest jednak znacznie więcej. Charakteryzuje je różna odporność na ścieranie, różny stopień przepuszczalności światła, łatwość czyszczenia, stopień zaparowywania, szybkość odparowywania soczewek, a także posiadanie lub brak, warstw oleofobowych i antyelektrostatycznych.
    6. Przymierzam się do zakupu soczewek progresywnych. W różnych salonach optycznym przedstawiano mi bardzo szeroką ich ofertę i mam dylemat, które wybrać. Proszę o wskazówki czym się kierować przy wyborze okularów progresywnych i jakie marki z Państwa oferty są godne polecenia? W ostatnim czasie na rynku pojawiły się soczewki progresywne wykonywane w najnowocześniejszej technologii obróbki cyfrowej. Soczewki są zindywidualizowane, o ulepszonych właściwościach optycznych, wykonywane z bardzo dużą precyzją. Spośród nich, najlepszą soczewką jest soczewka Anateo Mio, ponieważ jako jedyna z dostępnych na rynku, uwzględnia budowę anatomiczną oka. Soczewka progresywna jest tym lepsza: gdy oferuje szersze obszary dobrego widzenia na odległości bliskie, pośrednie i dalekie; posiada łagodną zmianę mocy w tzw. kanale progresji i minimalne zniekształcenia przy patrzeniu bocznymi obszarami soczewki.Szerokość obszarów widzenia zależy od tego, czy progresja danej soczewki znajduje się po jej zewnętrznej stronie (mniejsza), wewnętrznej (średnia), czy po obu jej stronach (największa).
    7. Posiadam następującą wadę wzroku” oko prawe -1,50, oko lewe -1,75. Lubię nosić okulary, ale bywają sytuacje, kiedy moja wada wzroku trochę mi przeszkadza – np. zimą, gdy jeżdżę na nartach i latem, gdy intensywnie świeci słońce. Czy z moją wadą wzroku mogę nosić okulary przeciwsłoneczne? TAK. Z myślą o osobach posiadających wadę wzroku i chcących nosić okulary przeciwsłoneczne oraz sportowe (duże oraz mocno wygięte oprawki), wprowadzono do oferty specjalne soczewki Relax. Soczewki te dostępne są jako soczewki fotochromowe, polaryzacyjne lub barwione na dowolny kolor. Istnieje również możliwość naniesienia na powierzchnię soczewki tzw. powłoki lustrzanej (Flash) w celu dodatkowej ochrony przed słońcem.
    8. Noszę soczewki plastikowe z zieloną powłoką antyrefleksyją i jestem ciekaw czy dostępne są jakieś inne kolory antyrefleksu? TAK. Zielony kolor powłoki antyrefleksyjnej jest najbardziej rozpowszechniony, ale użytkownik okularów może wybrać także inne kolory, np. niebieski, turkusowy, złoty lub powłokę antyrefleksyjną z niewidoczną barwą odbicia, czyli tzw. powłokę bezbarwną – jedyną taką na polskim rynku. Bezbarwna powłoka antyrefleksyjna Mystic idealnie nadaje się do kolorowych opraw oraz soczewek barwionych, ponieważ dzięki niewidocznej barwie bardzo dobrze komponuje się z barwnym otoczeniem. Oprócz opisanych walorów estetycznych, soczewki z powłoką Mystic łatwo jest utrzymać w czystości oraz są bardziej odporne na zarysowania.
    9. Na stronie internetowej przeczytałem, że posiadacie Państwo w ofercie szeroką gamę barwień. Mam dość dużą wadę wzroku, w tej chwili noszę soczewki pocieniane i czy istnieje możliwość ich zabarwienia? TAK. Istnieje możliwość barwienia soczewek pocienianych (wykonane z materiałów średnio- i wysokoindeksowych), a dostępny kolor barwienia zależy od materiału soczewki. Zabarwić można soczewki Izoplast 156, Izoplast 160 (na wybrane kolory) oraz Izoplast 167. Posiadamy bardzo bogatą ofertę w zakresie barwień i stale ją poszerzamy.
    10. Czy dzieci mogą nosić soczewki fotochromowe? TAK. Oczywiście dzieci mogą nosić soczewki fotochromowe i szczególnie im polecamy soczewki fotochromowe Transitions, które zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV, ochronę przed UV 400, posiadają najmniejsze wstępne zabarwienie (w pomieszczeniu bardzo przejrzyste), szybko się zaciemniają i rozjaśniają. Dla dzieci wybierajmy zawsze soczewki fotochromowe plastikowe, ponieważ nie tłuką się, stąd są bezpieczne w użytkowaniu.
    11. Ile wynosi refundacja NFZ na soczewki okularowe? Zobacz tabelę
    CLOSE
    CLOSE