Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Wada wzroku a letnie słońce – jak pogodzić jedno z drugim?

  Wada wzroku a letnie słońce – jak pogodzić jedno z drugim

  Lato to czas, kiedy słońce świeci najintensywniej, a my spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Dla osób z wadami wzroku, intensywne promienie słoneczne mogą stanowić wyzwanie. Dzisiaj podpowiadamy, jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i jednocześnie cieszyć się letnimi aktywnościami, nawet posiadając wadę wzroku.

  Promieniowanie UV a zdrowie oczu

  Promieniowanie UV jest niewidzialne dla ludzkiego oka, ale ma znaczący wpływ na zdrowie oczu. Długotrwałe narażenie na promienie UV może prowadzić do różnych problemów, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, czy oparzenia rogówki. Szczególnie narażone są osoby przebywające na zewnątrz przez dłuższy czas, na przykład podczas uprawiania sportów letnich, czy pracy na świeżym powietrzu. Osoby z wadami wzroku, które korzystają z okularów korekcyjnych, powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ochronę swoich oczu, wybierając soczewki lub okulary z filtrem UV.

  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

  Podstawowym środkiem ochrony oczu przed słońcem są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę, aby miały one oznaczenie UV400, co oznacza, że blokują 100% promieniowania UV. Ważne jest również, aby okulary były odpowiednio dopasowane do twarzy – to zapewni ochronę przed promieniami UV docierającymi do oczu od boku. Osoby noszące okulary korekcyjne mogą zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne z korekcją, które łączą ochronę przed słońcem z korekcją wzroku, co eliminuje potrzebę noszenia dwóch par okularów.

  Soczewki kontaktowe i letnie słońce

  Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów, zwłaszcza latem. Wiele nowoczesnych soczewek kontaktowych zawiera filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Niemniej jednak soczewki kontaktowe pokrywają jedynie część powierzchni oka, dlatego nie zapewniają pełnej ochrony przed promieniowaniem UV. Z tej przyczyny zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych jako dodatkowej ochrony, aby zabezpieczyć całą powierzchnię oczu i delikatną skórę wokół nich.

  Soczewki fototropowe – rozwiązanie na każdą pogodę

  Soczewki fototropowe, zwane także soczewkami fotochromowymi, to innowacyjne rozwiązanie, zyskujące na popularności z każdym rokiem. Soczewka tego typu adaptuje się do zmieniających się warunków oświetleniowych. Ciemnieje pod wpływem promieni UV i staje się przezroczysta w pomieszczeniach. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które często przemieszczają się między różnymi środowiskami świetlnymi, ponieważ eliminuje potrzebę zmiany okularów w zależności od intensywności światła słonecznego. Dla osób z wadami wzroku jest to wygodne rozwiązanie, łączące funkcje korekcyjne i ochronne w jednym produkcie, oferując komfort i ochronę w każdej sytuacji.

  Regularne wizyty u okulisty

  Nie zapominajmy, że regularne wizyty u okulisty są kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu, zwłaszcza latem. Profesjonalne badanie pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i dobór odpowiednich środków ochrony. Regularne kontrole są również istotne dla aktualizacji recepty na okulary korekcyjne czy soczewki, co zapewnia najlepszą możliwą korekcję wzroku. Okulista pomoże również dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe z filtrem UV, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

  Letnie słońce i wada wzroku to kombinacja, która wymaga odpowiedniej ochrony. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, soczewki kontaktowe z filtrem UV, czy też soczewki fototropowe to skuteczne rozwiązania, pozwalające cieszyć się letnimi aktywnościami bez obaw o zdrowie oczu. Regularne wizyty u okulisty zapewnią natomiast odpowiednią opiekę i doradztwo w zakresie ochrony wzroku. Cieszmy się latem, dbając jednocześnie o nasze oczy!

  CLOSE
  CLOSE