Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Parujące okulary – jak sobie z nimi radzić?

  Parujące okulary - jak sobie z nimi radzić - foto

  Zaparowane okulary dokuczają nam nie tylko wtedy, gdy wchodzimy z zimnego do ciepłego pomieszczenia, lecz także podczas picia gorących napojów, uprawiania sportów, czy noszenia szalika zasłaniającego twarz. To prawdziwa zmora użytkowników okularów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

  Powłoki uszlachetniające – właściwości

  Szukasz sposobu, aby ograniczyć parowanie okularów? Zamawiając soczewki, zwróć uwagę, żeby miały one powłoki uszlachetniające – hydrofobową i oleofobową. Pierwsze rozwiązanie sprawia, że powierzchnia szkieł jest znacznie gładsza. W ten sposób nie osiada na nich para wodna, dodatkowo możemy je łatwiej wyczyścić. Z kolei powłoka oleofobowa chroni przed tłustymi plamami, które pojawiają się podczas dotykania okularów.

  Jak wybrać preparat na parujące okulary?

  Zastanawiasz się, jak rozwiązać problem parujących szkieł? Sięgnij po płyn do czyszczenia okularów, który tworzy warstwę ochronną. Pamiętaj, żeby stosować go zgodnie z przeznaczeniem, czyli na czyste i suche szkła. Możesz również wypróbować ściereczki anti-fog, nasączone specjalnym płynem. W ten sposób nie tylko szybko wyczyścisz okulary, lecz także zapobiegniesz parowaniu. Możesz również posmarować szkła odrobiną gliceryny, a następnie dokładnie wypolerować suchą szmatką. Takie rozwiązanie skutecznie chroni przed parowaniem okularów, ale zapewnia tylko krótkotrwały efekt.

  Niektóre osoby stosują w tym celu płyn do mycia naczyń, należy jednak uważać, aby na szkłach nie pojawiły się zacieki. Ponadto silny detergent może zniszczyć powłokę antyrefleksyjną, hydrofobową i oleofobową. Zamiast więc ryzykować, wybierzmy specjalistyczne preparaty. Przyjmują one postać płynu lub żelu, co ułatwia ich stosowanie. Nie tylko zapobiegają parowaniu, lecz także radzą z zabrudzeniami, kurzem i odciskami palców. Nie pozostawiają smug, ani nie rysują powierzchni szkieł.

  Chusteczki do okularów – dlaczego warto z nich korzystać?

  Zastanawiasz się, jak uniknąć skraplania wilgoci i osiadania jej na szkłach? Sięgnij po wspomniane wcześniej szmatki, które przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Wystarczy, że dokładnie przetrzesz nimi soczewki okularowe, a efekt powinien utrzymać się do kolejnego mycia. W ten sposób poczujesz się pewnie i bezpiecznie, nawet w deszczowe, czy śnieżne dni.

  Chusteczki antystatyczne znajdują się w oddzielnych opakowaniach, co zapobiega wysychaniu. Nie musimy też brać ze sobą całego pudełka. Wystarczy, że schowamy kilka chusteczek do kieszeni, plecaka lub torebki.

  Parujące okulary – jak im zaradzić?

  Upewnij się, że nie nosisz okularów zbyt blisko twarzy. Jeśli masz problem z poluzowanym noskiem lub zausznikami, wybierz się do salonu optycznego. Specjalista wyreguluje oprawki, co może pomóc w przypadku parujących okularów.

  Pamiętaj, żeby umyć i osuszyć ręce przed każdym czyszczeniem okularów. W ten sposób nie będziesz przenosił kurzu, tłuszczu i brudu na soczewki. Zajmij się zarówno szkłami, jak i oprawkami. W przypadku większych zabrudzeń przetrzyj okulary odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie (bez dodatku cytrusów), a następnie opłucz je letnią wodą. Ostrożnie strząśnij nadmiar wody, a następnie przetrzyj szkła specjalną ściereczką do czyszczenia okularów.

  Okulary zawsze zdejmuj obiema rękami, w ten sposób nie wygniesz zauszników. Podczas czyszczenia modelu bezramkowego trzymaj go za róg soczewki, natomiast okulary z pełną ramką chwyć za mostek. Nie kładź ich blisko silnych detergentów, perfum i lakierów do włosów, aby nie uszkodzić szkieł. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie okularów zmusza oczy do męczącej akomodacji, co prowadzi do szybszego ich zmęczenia i bólu głowy. Zamiast nieustannie przecierać parujące szkła, warto im zapobiegać.

  CLOSE
  CLOSE