Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Nadwzroczność – jakie są objawy i kiedy wizyta u optometrysty staje się konieczna

  Nadwzroczność – jakie są objawy i kiedy wizyta u optometrysty staje się konieczna - foto

  Wśród różnych wad wzroku znajduje się dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością lub hyperopią. Jest jedną z najpopularniejszych wad, która sprawia, że osoba nią dotknięta nie jest w stanie wyraźnie widzieć przedmiotów znajdujących się blisko. Jeżeli zauważysz, że nie masz problemu z dostrzeganiem i wyraźnym widzeniem tego, co znajduje się daleko, ale przedmioty znajdujące się blisko zwykle są rozmazane, powinieneś udać się do specjalisty, aby sprawdzić swój wzrok.

  Jak rozpoznać dalekowzroczność?

  Oczywiście, aby uzyskać stuprocentową pewność, że masz wadę wzroku, jaką jest nadwzroczność, powinieneś udać się do specjalisty, który ustali, z jaką wadą masz do czynienia. W pierwszej kolejności możesz wybrać się do okulisty, w drugiej natomiast polecamy spotkanie z optometrystą. Jest to specjalista od doboru soczewek korekcyjnych, który jak nikt inny trafnie dobierze Ci okulary lub szkła kontaktowe

  Możesz podejrzewać, że jesteś dalekowidzem w sytuacji, w której zauważysz, że wyraźnie widzisz przedmioty znajdujące się daleko, jednocześnie nie będąc w stanie wyraźnie widzieć przedmiotów znajdujących się blisko. Wada ta występuje w momencie, w którym gałka oczna jest krótsza niż standardowo, co powoduje przesunięcie ogniskowania promieni świetlnych. Skutkiem takiego przesunięcia jest sytuacja, w której promienie zamiast skupiać się na siatkówce, skupiają się w niewielkiej odległości za nią.

  Jako dalekowidz prawdopodobnie zaobserwujesz u siebie problemy z czytaniem książek lub pracą przy komputerze. Jednocześnie jednak będziesz w stanie przeczytać np. niewielki napis znajdujący się na jakimś billboardzie. Tego typu objawy są bardzo niespecyficzne, przez co wiele osób je bagatelizuje. Niektórym wydaje się, że skoro widzą doskonale to, co jest daleko, nie mogą mieć żadnych problemów z narządem wzroku. Niestety jest to błędne myślenie.

  Objawy, które powinny skłonić Cię do wybrania się do optometrysty to przede wszystkim:

  • trudności ze skupieniem wzroku na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości,

  • łzawienie oczu,

  • ból gałek ocznych, pojawiające się podczas pracy w bliży,

  • odczuwanie napięcia na gałkach ocznych,

  • bóle głowy oraz nadmierne zmęczenie oczu, pojawiające się w momencie, w którym musisz skupiać wzrok na przedmiotach znajdujących się blisko Ciebie.

  Dlaczego warto udać się do specjalisty?

  Jeżeli zauważysz u siebie któreś z powyższych objawów, udaj się do specjalisty, który sprawdzi, czy z Twoim wzrokiem wszystko w porządku, czy też powinieneś zadbać o skorygowanie wady. Możesz udać się do okulisty lub od razu odwiedzić nasz salon, w którym optometrysta wykona profesjonalne badania, pozwalające na ustalenie, czy zmagasz się z nadwzrocznością.

  Wad wzroku nie należy ignorować! Po pierwsze, mają one negatywny wpływ na komfort codziennego życia, po drugie, brak korekcji będzie prowadził do dalszego pogłębiania się wady. Dlatego też, jeżeli zdiagnozowana zostanie u Ciebie dalekowzroczność, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości okulary lub szkła kontaktowe, które będą korygować Twoją wadę wzroku.

  Nasi pracownicy pomogą Ci dobrać soczewki lub okulary, zapewniające maksymalny komfort codziennego funkcjonowania. Jeżeli dużo pracujesz przed komputerem, pomogą również wybrać odpowiednie powłoki na szkła lub doradzą, czym nawilżać oczy, aby uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu. Dzisiaj wada wzroku, szczególnie taka jak nadwzroczność, nie musi wcale w istotny sposób wpływać na życie codzienne.

  CLOSE
  CLOSE