Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Na czym polega dobór korekcji pryzmatycznej?

  dobór korekcji pryzmatycznej

  Astygmatyzm może być powodem pojawiania się zeza u ludzi. Czasami, aby zredukować wadę wzroku wystarczy dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Obecnie coraz popularniejsze stają się okulary pryzmatyczne. Stosowane są razem ze szkłami korygującymi wady wzroku i są na nie nakładane. Występują w formie szklanej lub w postaci specjalnej prążkowanej folii, którą nakleja się na okulary. Są przeznaczone dla osób z podwójnym widzeniem lub zezem resztkowym, który może występować po operacji.

  Stosuje się je w celu zapewnienia pacjentom pojedynczego obuocznego widzenia. Dochodzi do tego dzięki pryzmatom, które przesuwają obraz na siatkówce w taki sposób, aby umożliwić prawidłowe widzenie. Ich wadą jest jednak fakt, że mogą działać jedynie w trakcie patrzenia przed siebie. Jeśli pacjent patrzy w bok, okulary nie są w stanie skorygować wady. Przy wyższych wartościach pogarszają także ostrość widzenia. Okulary z wyższą mocą szkieł mogą natomiast uzyskać efekt pryzmatyczny przez decentrację szkła okularowego.

  Dobór pryzmatów

  Pryzmaty mają za zadanie całkowicie wyrównać nieprawidłowe ustawienie oczu do dali i z bliska. Przy dużym kącie zeza początkowo przeprowadza się wstępny zabieg, po którym salon optyczny kontynuuje leczenie z pomocą okularów. Dzięki równoległemu ustawieniu oczu możliwe jest utrzymanie ostrości wzroku w obu oczach. Pryzmaty ustawiane są krawędzią do kierunku uciekania oka, a przy odchyleniach odpowiednio się je skręca.

  W opracowaniu okularów pryzmatycznych uwzględnia się wadę refrakcji poprzez zapisanie w jednym szkle sfero – pryzmatów. W przypadku zeza zbieżnego z dużą nadwzrocznością przepisuje się maksymalne szkła plusowe, które optymalnie poprawiają widzenie. Wówczas moc pryzmatów korygujących kąt zeza jest najmniejsza. Jeśli jednak niecałkowicie wyrównuje się refrakcję, moc pryzmatów musi być znacznie większa. Przy braku wady refrakcji przepisuje się same pryzmaty, które wyrównują kąt zeza. W przypadku korekcji mniejszego zeza używa się pryzmatów gładkich, a przy dużym kącie modeli prążkowanych, inaczej nazywanych mikropryzmatami.

  CLOSE
  CLOSE