Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Na czym polega diagnostyka wady refrakcji?

  diagnostyka wady refrakcji

  Wada refrakcji to fachowe określenie na wadę wzroku. Można ją stwierdzić w przypadku, gdy układ optyczny oka w spoczynku nie ogniskuje równoległej wiązki światła na siatkówce. Do znanych niemiarowości należą: nadwzroczność, krótkowzroczność i niezborność inaczej zwana astygmatyzmem. Diagnostykę przeprowadza się także w przypadku zeza oraz przed zabiegami korekcji wad wzroku. Dzięki badaniu wady refrakcji można ocenić ostrość wzroku u pacjenta i dobrać prawidłowe szkła okularowe lub kontaktowe do korekcji wady.

  Nasze salony optyczne przeprowadzają zautomatyzowane badanie za pomocą autorefraktometru. Wadę bada komputer, który wykorzystuje zasadę skiaskopii. Następnie uzyskuje się wydruk z wartością wady sferycznej i niezborności. Potem przeprowadza się badanie za pomocą foroptera i rzutnika optotypów. Nasi optycy w Poznaniu analizują wyniki i doprecyzowują je poprzez próbne szkła korekcyjne. Pacjent patrzy wówczas w dal przez oprawki z soczewkami o różnej mocy, aż stwierdzi, która jest odpowiednia.

  Popularną metodą badania wady refrakcji jest skiaskopia. W trakcie badania rzutuje się wiązki światła na dno oka, aby zaobserwować kierunek ruchu czerwonego odblasku z dna oka. Do diagnozy używa się specjalnych listew lub koła Hessa z soczewkami o różnej mocy. Przeprowadzenie badania jest jednak możliwe jedynie po porażeniu mięśnia rzęskowego, który odpowiada za nastawność oka, czyli jego akomodację.

  Jak przygotować się do badania wady refrakcji?

  Do badania wady refrakcji należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze, pacjent musi zdjąć soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, a w trakcie patrzeć spokojnie przed siebie. Obiektywne badania wiążą się z koniecznością zażycia leku porażającego akomodację. Te, które działają krótkotrwale, podaje się tuż przed badaniem. Leki działające długotrwale podaje się natomiast kilkukrotnie. Wywołują porażenie akomodacji, które może utrzymywać się przez kilka godzin lub kilka dni w przypadku leków długotrwałych. Rozszerzone źrenice powodują chwilową nieostrość widzenia i nadwrażliwość na światło. Z tego powodu pacjenci powinni zabierać ze sobą okulary przeciwsłoneczne na badanie.

  CLOSE
  CLOSE