Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Krótkowzroczność – czym się objawia, jakie okulary dobrać?

  Krótkowzroczność - czym się objawia, jakie okulary dobrać - foto

  Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wyraźnym widzeniu elementów znajdujących się blisko i niewyraźnym widzeniu tych oddalonych. Jej przyczyny mogą tkwić zarówno w genetyce, jak i wynikać z czynników zewnętrznych, a oprócz tego pojawiać się wraz z wiekiem. W przypadku tej wady zalecane są okulary korekcyjne z minusowymi soczewkami. Co warto wiedzieć na temat krótkowzroczności?

  Najważniejsze informacje na temat wady wzroku

  Jak zostało już wspomniane, przyczyny pojawienia się wady mogą mieć podłoże środowiskowe. Nierzadko mają one związek z nadwyrężeniem narządu wzroku. Szczególnie szkodliwe jest czytanie oraz praca przy komputerze w słabych warunkach oświetleniowych. Oprócz tego przyczyną może być oglądanie telewizji ze zbyt bliskiej odległości. Osoby, u których krótkowzroczność jest związana z genetyką mają nieprawidłową budowę oka. Czasami wada może pojawić się jako następstwo zaćmy lub cukrzycy. Charakterystycznym objawem jest mrużenie oczu w momencie, gdy chcemy dostrzec przedmioty znajdujące się w pewnym oddaleniu. Widzenie jest nieostre w momencie, gdy patrzymy w dal. Jest to szczególnie odczuwane podczas poruszania się po ulicach, gdy mamy problem np. z odczytaniem banerów, które mijamy po drodze.

  Wraz z postępem schorzenia, dochodzi do ograniczenia pola widzenia. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie dostrzec przedmiotów, które znajdują się w coraz mniejszej odległości. Z tego względu tak istotne są dobrze dobrane okulary korekcyjne. Krótkowzroczność można podzielić w zależności od stopnia zaawansowania wady na małą, średnią i dużą. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z wadą do -3 dioptrii. Średnia mieści się w zakresie od -4 do -7 dioptrii, zaś duża powyżej -8 dioptrii. Wyróżniamy także krótkowzroczność wrodzoną, dziecięcą, wieku dorosłego i z późnym początkiem.

  Jak dopasować okulary korekcyjne do wady wzroku?

  Należy pamiętać o tym, iż wada wzroku może się pogłębiać, zwłaszcza z powodu zbyt długiej pracy wzrokowej w bliży (czyli w trakcie pracy przed komputerem, długiego korzystania ze smartfona czy wielogodzinnego czytania). Jest to tak zwany wysiłek akomodacyjny. Kolejną kwestią jest brak korekcji wady w momencie, gdy jest to potrzebne, zwłaszcza w przypadku osób ze średnią lub dużą krótkowzrocznością. W przypadku opisywanej wady wzroku konieczna jest korekcja poprzez wykorzystanie soczewki rozpraszającej, czyli minusowej. Okulary korekcyjne z dobrze dobraną soczewką minusową są w stanie przesunąć skupienie wiązek światła na siatkówkę. Dzięki temu krótkowidz może widzieć wyraźnie elementy znajdujące się daleko.

  Osoby, które zauważą u siebie wyżej opisane objawy powinny jak najszybciej zwrócić się do specjalisty, który zajmie się zbadaniem wzroku. Po zbadaniu ostrości widzenia można określić jaka moc soczewek jest potrzebna w danym przypadku. Specjalista dopasuje nam okulary korekcyjne, uwzględniając nie tylko wadę, ale również kształt twarzy i ogólne aspekty estetyczne. W bardzo zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Odnośnie wyboru okularów, niezwykle ważne jest to, aby różnica między szkłami korekcyjnymi nie była większa niż 2 dioptrie. Dzięki temu wielkość obrazu powstającego na siatkówce będzie podobna w obu oczach. Przy średnich i dużych wadach często stosuje się indeksację soczewek okularowych. Taki zabieg pozwala na zmniejszenie grubości szkieł.

  CLOSE
  CLOSE