Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?

  soczewki kontaktowe

  Szkła kontaktowe są popularną alternatywą dla osób z wadami wzroku, których męczy korzystanie z klasycznych okularów korekcyjnych. Ich stosowanie bywa niezauważane przez osoby trzecie. Są również znacznie wygodniejsze dla osób często uprawiających sport.

  Zasady, którymi powinni kierować się użytkownicy soczewek są dziecinnie proste. Mimo to, w codziennym biegu często zapomina się o podstawowych czynnościach higienicznych, które mogą znacząco decydować o komforcie użytkowania soczewek.

   

  Błędy w stosowaniu szkieł kontaktowych

  Pacjenci, który decydują się na rozpoczęcie swojej przygody z soczewkami, są zwykle bardzo przejęci i oddani wszelkim właściwym praktykom higienicznym. Jednak, z biegiem czasu, kiedy korzystanie z soczewek staje się niezauważalnym, codziennym nawykiem, pacjenci zaczynają bagatelizować wagę zasad bezpiecznego z nich korzystania.

  Najczęstszym błędem jest noszenie szkieł kontaktowych dłużej niż zaplanował ich producent np.: noszenie jednodniowych soczewek przez kilka dni. Innym przykładem bagatelizowania zasad higieny jest ponowne chowanie soczewki do pojemniczka po jej poważnym zabrudzeniu, np. po upadku na ziemię. Zdarza się również, że w trakcie spontanicznego nocowania poza domem, użytkownicy soczewek zastępują specjalny pojemnik z płynem, szklanką z wodą. Wszystkie z wymienione czynności mogą nie tylko wpłynąć na pogorszenie komfortu ich użytkowania, lecz także powodować negatywne zmiany chorobowe oczu, a nawet pogorszenie się wzroku.

  Najważniejsze zasady użytkowania

  • Przed dotknięciem soczewek zawsze umyj i dokładnie osusz swoje dłonie.
  • Po wyjęciu soczewki z opakowania dopilnuj, że jest ona po prawidłowej stronie (kształt powinien przypominać miseczkę).
  • Dopilnuj, żeby umieścić prawidłową soczewkę do prawidłowego oka. Pamiętaj, że jednego i drugiego oka, często różnią się od siebie.
  • Zmieniaj zestaw soczewek na nowy zgodnie z wytycznymi producenta.
  • Nie stosuj tego samego płynu do soczewek kilkakrotnie, po użyciu, zmień na świeży.
  • Pojemniczek, w którym trzymasz soczewki zmieniaj raz na 1/2 miesiące.
  • Po zdjęciu soczewek, wyczyść je zgodnie z zaleceniami.
  • W kwestii doboru soczewek kontaktowych, zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty. Regularnie badaj wzrok.
  CLOSE
  CLOSE