Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Jak ocenić prawidłową ruchomość gałek ocznych?

  badanie oka

  Jednym z ważnych parametrów pozwalających ocenić zdrowie wzroku jest sprawdzanie ruchomości gałek ocznych. Jak dokonuje się takiej oceny oraz co w przypadku, gdy wskazanie wykracza poza przyjęte normy?

  Czym jest zaburzenie ruchów oczu?

  Badania ruchomości gałek ocznych wykonuje się w celu wykluczenia poważnych schorzeń, takich jak porażenie spojrzenia. Jest to nierzadki efekt chorób neurologicznych, a także urazów ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku tych ostatnich, przyczyną mogą być m.in. tętniaki, borelioza czy stwardnienie rozsiane.

  Nieprawidłowa ruchomość gałek ocznych występuje też u osób starszych. Wówczas przyczyną może być nadciśnienie tętnicze, a także zaburzenia naczyniowe.

  Jak bada się ruchomość gałek ocznych?

  Ruchomość gałek ocznych polega na sprawdzeniu, czy mięśnie oczu działają w sposób prawidłowy. Robi się to m.in. za pomocą prostej i bezbolesnej metody, polegającej na śledzeniu przedmiotu. Wzrok wędruje więc w różnych kierunkach, co pozwala na podstawie takiego badania wzroku ocenić, czy mięśnie działają właściwie, czy może zostały porażone. W praktyce sprawdza się wówczas zakres ruchomości w dziewięciu kierunkach zasadniczych, rozpoczynając od pierwotnej pozycji.

  Kolejną metodą pozwalającą ocenić ruchomość gałek ocznych jest naprzemienne zasłanianie oczu. Dzięki temu sprawdza się wielkość pierwotnego oraz wtórnego odchylenia oczy.

  Metoda Helmholtza i Landoltra

  Podczas badania pola spojrzenia wykorzystuje się również inne techniki. Jedną z nich jest metoda Helmholtza polegająca na śledzeniu świecącego punktu, który porusza się po łuku wydzielanym przez urządzenie nazwane polomierzem łukowym.

  Inną techniką jest ocena pola spojrzenia, dzięki obserwowaniu odblasku światełka rogówce, podczas ruchów gałek ocznych. Jest to metoda Landolta, którą wykonuje się z odległości 5 metrów, gdy przed okiem stawiany jest pryzmat.

  Jak widać oceny ruchomości gałek ocznych dokonuje się za pomocą bezbolesnych metod pozwalających wykluczyć lub zdiagnozować konkretne choroby wzroku. Badania wzroku wykonujemy również w naszym salonie optycznym w Poznaniu, do którego serdecznie zapraszamy.

  CLOSE
  CLOSE