Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Jak mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe?

  pomiar ciśnienia gałki ocznej

  Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego nazywane potocznie badaniem ciśnienia w oku i jest jednym z najczęściej wykonywanych, nieinwazyjnych badań okulistycznych. Pozwala na ocenę ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co jest bardzo przydatne w wykrywaniu chorób. Ciśnienie wewnątrzgałkowe wywiera płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę. Ciśnienie w oku nie może być za niskie lub zbyt wysokie, aby nie zaburzyło funkcji narządu wzroku, tzn. problemów z widzeniem i właściwym samopoczuciem. Przy ciśnieniu wysokim występuje jaskra, nadciśnienie tętnicze czy stan zapalny oka. Niezwykle istotna jest wodnista ciecz w oku, odpowiadająca za napięcie, nawodnienie i kształt gałki ocznej. Jest też nośnikiem przede wszystkim dla rogówki i soczewki. Musi być zawsze wytwarzana w odpowiedniej ilości, żeby ciśnienie wewnątrzgałkowe mieściło się w optymalnym przedziale od 10 do 21 mm Hg. Przyczyną wysokiego ciśnienia, jest nieprawidłowy odpływ wodnistej cieczy, co powoduje nadmierny uciskiem na nerw wzrokowy, prowadzając do jego uszkodzenia. Podwyższone ciśnienie w oku może być spowodowane cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy lekami – steroidami. Niskie natomiast występuje przy spadku ciśnienia tętniczego, po zażywaniu leków hipotensyjnych. Salon Oftal-Koralewscy w Poznaniu oferuje badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

  Jak mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe?

  Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego: tonometria, jest jednym z najważniejszych nadań podstawowych, przeprowadzanych przez okulistę. Pozwala stwierdzić, czy nie mamy problemów np. z jaskrą, czy nadciśnieniem w oku. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego powinniśmy przeprowadzać kontrolnie po 40. roku życia. Jest to szczególnie ważne, u dalekowidzów, ponieważ gałki oczne są małe i narażone na jaskrę. Mamy metody: impresyjną i aplanacyjną oraz tonometrię bezkontaktową.

  Metoda aplanacyjna polega na tym, że okulista znieczula rogówkę, kroplami do oczu, dodając barwnik fluoryzujący. Siadamy przed lampą szczelinową, opieramy czoło o podpórkę i patrzymy szeroko otwartymi oczami na wskaźnik. Lekarz do rogówki przykłada końcówkę tonometru i w powiększeniu mikroskopu obserwuje okrąg, który tworzy się z łez zabarwionych fluoresceiną. Specjalnym pokrętłem specjalista zwiększa nacisk na rogówkę do momentu uzyskania obrazu dwóch półokręgów w kształcie S. Następnie odczytuje wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Z metody tej nie powinniśmy korzystać, jeśli mamy grubą rogówką, z obrzękiem lub zniekształconą powierzchnią.

  Metoda impresyjna jest wykonywana w pozycji leżącej. Badanie jest przeprowadzane po znieczuleniu rogówki kroplami do oczu. Patrzymy na wprost, a specjalista bardzo ostrożnie rozchyla powieki naszego oka i do rogówki przykłada tonometr, niewielki, przenośny przyrząd, wyposażony w trzepień, który jest obciążony ciężarkiem 5,5 g. Odkształcenie rogówki jest uzależnione od wielkości ciśnienia w oku. Stopień odkształcenia rogówki jest pokazany na skali tonometru. Okulista może wówczas sprawdzić ciśnienie wewnątrzgałkowe.

  Tonometria bezkontaktowa jest popularną metodą, stosowaną profilaktycznie w ramach okresowych czy rutynowych badań. Okulista nie znieczula w tym przypadku rogówki. Siadamy przed tonometrem i patrzymy przed siebie z otwartymi oczami. Lekarz wypuszcza podmuch powietrza, spłaszczający rogówkę. Siła podmuchu nie wywołuje bólu, ponieważ oko nie ma kontaktu z obcym ciałem. Bezpieczniej jest wykonać badanie w pozycji leżącej, ponieważ gwałtowny podmuch powietrza może wywoływać odruchy obronne, i pomiar może być niedokładny. Tonometria bezkontaktowa nie jest stosowana do badania jaskry i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dokładniejsza jest tonometria aplanacyjna.

  Jak ciśnienie wewnątrzgałkowe wpływa na zdolność widzenia?

  Podwyższone ciśnienie tętnicze niszczy narząd wzroku. Powikłania miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz zatorowości, są przyczyną zmniejszenia przepływu w naczyniach narządu wzroku. Wysokie ciśnienie uszkadza nerw wzrokowy, prowadząc nawet do utraty wzroku. Salon Oftal-Koralewscy oferuje badania wzroku, które zapobiegną chorobom. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że każde nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, jest poważną sprawą i podlega natychmiastowemu leczeniu. Nieprawidłowe ciśnienie przez pewien czas może nie być zauważalne, co nie oznacza, że jest właściwe. Dlatego trak bardzo ważna jest profilaktyka. Nadciśnienie tętnicze ma duży wpływ na narząd wzroku. Wysokie ciśnienie tętnicze niszczy naczynia, szczególnie, śródbłonek tętnic. Okulista podczas badania ocenia stan naczyń tętniczych. 

  CLOSE
  CLOSE