Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Jak chronić oczy przed smartfonem czy tabletem?

  używanie smartfona

  Smartfony, tablety i komputery emitują niebieskie światło, które w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sen. Nadmierna ekspozycja utrudnia codzienną regenerację i obniża poziom energii. Dbanie o właściwy rytm dobowy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na zdrowie, tuż obok aktywności fizycznej i zdrowej diety. W przeciwnym wypadku narażamy się na chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją. W jaki sposób należy chronić oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego?

  Najważniejsze informacje na temat dbania o wzrok

  Obecnie wiele osób spędza każdego dnia mnóstwo godzin przed komputerem, co ma związek z rodzajem wykonywanej pracy. W trakcie przerw oraz po powrocie do domu zazwyczaj sięgamy po smartfona, przeglądając media społecznościowe lub oglądając filmy. Wieczory bardzo często spędzamy przed telewizorem. Wszystko to sprawia, że nasz wzrok jest przemęczony. Każdy optyk powie nam, że nieustanne patrzenie na bliskie odległości działania niekorzystnie. Z czasem oczy zaczynają nas coraz bardziej boleć, są wysuszone, mocno przekrwione i załzawione. Taki stan prędzej czy później sprawi, że nasz wzrok ulegnie uszkodzeniu. W jaki sposób należy dbać o oczy?

  • Pierwszym i najważniejszym zaleceniem jest ograniczenie ilości czasu jaki spędzamy przed komputerem, smartfonem, telewizorem itp. Choć nie mamy wpływu na charakter pracy, warto co 20 minut przerwać wpatrywanie się w jeden punkt na ekranie i wyjrzeć przez okno lub po prostu rozejrzeć się po biurze. Wystarczy minuta patrzenia w dal, aby zafundować oczom skuteczny trening. Skupianie wzroku w jednym miejscu przez dłuższy czas może skutkować zwiotczeniem mięśni gałki ocznej oraz jego pogorszeniem.
  • Optyk może nam zalecić również używanie nawilżających kropli do oczu. Przydadzą się one zawsze wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort. Najlepiej stosować je rano i wieczorem oraz wedle potrzeb. Dzięki temu unikniemy przesuszenia.
  • Bardzo ważne jest też zachowanie bezpiecznej odległości od ekranu. Gdy tekst ma zbyt małą czcionkę będziemy mrużyć oczy i jeszcze bardziej przybliżać twarz. Jeśli chodzi o smartfony, bezpieczna odległość wynosi 25-35 cm, poniżej poziomu linii wzroku. Monitor powinien znaleźć się około 50-70 cm od twarzy, na wysokości wzroku lub nieco niżej.

  O czym jeszcze warto pamiętać?

  Osoby używające okularów korekcyjnych powinny zaopatrzyć się w szkła antyrefleksyjne chroniące przed światłem niebieskim. Dobry optyk z pewnością doradzi nam jaki model najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, dopasowując go zarówno do rodzaju wady oraz kształtu twarzy i typu urody. Takie okulary są szczególnie polecane pracownikom biurowym, studentom, a także dzieciom i nastolatkom, którzy spędzają wiele godzin przed smartfonem. Tego typu modele są też dostępne dla osób, które nie mają wady wzroku. W takim przypadku wystarczy zaopatrzyć się w “zerówki”. Warto zaznaczyć, że każdy producent ma swoją własną nazwę powłoki, dlatego w salonie optycznym warto pytać o ochronę przed światłem niebieskim.

  Okulary z antyrefleksem sprawiają, że wielogodzinna praca przed komputerem jest mniej męcząca dla oczu i bezpieczna dla zdrowia. Dzięki temu, po jej zakończeniu czujemy się bardziej komfortowo. W codziennym życiu z biegiem czasu zauważymy, że łatwiej zasypiamy wieczorami, a sen jest regenerujący. To wszystko przełoży się na nasze samopoczucie, poziom energii i poprawę koncentracji. Nie trzeba będzie również martwić się bólem oczu.

  CLOSE
  CLOSE