Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Grubość szkieł okularowych – co na nie wpływa?

  grubość szkieł

  Dobrze dopasowane okulary stanowią znakomitą ozdobę twarzy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż wybrane przez nas oprawki muszą umożliwiać zamontowanie zaleconych przez specjalistę szkieł okularowych. Jeśli są one grubsze, może się okazać, że nie wszystkie modele są odpowiednie. Oczywiście nie oznacza to, że osoby z dużą wadą wzroku są zmuszone do noszenia ciężkich i mało estetycznych okularów. Od czego zależy grubość szkieł i na czym polega redukcja grubości?

  Grubość szkieł okularowych – najważniejsze informacje

  Głównym czynnikiem wpływającym na grubość szkieł jest wada wzroku. Oprócz tego dodatkowym czynnikiem jest rodzaj oprawy, rodzaj soczewki, a także jej specyficzne parametry. Soczewki różnią się w zależności od rodzaju wady z jaką mamy do czynienia. Przy krótkowzroczności (wada z minusem) są one wklęsłe, co oznacza, że są najgrubsze przy krawędziach. Odwrotnie wygląda sytuacja przy dalekowzroczności (wadzie z plusem). W tym przypadku soczewki mają wypukły kształt i są najgrubsze na środku. Podstawowa zasada jest taka, że im większa wada, tym grubsze muszą być szkła. Jeszcze do niedawna osoby, które miały bardzo poważne problemy ze wzrokiem nie mogły nosić np. cienkich drucianych oprawek, właśnie ze względu na szkło.

  W jaki sposób sprawdzić grubość szkieł okularowych? Należy zapoznać się ze współczynnikiem załamania światła materiału, czyli indeksem. Może on wynosić standardowo 1,5, co oznacza grubość typową dla najmniejszej wady wzroku. W praktyce taka soczewka jest najcieńsza z możliwych. Warto wiedzieć, że im wyższa wartość indeksu, tym lżejsze i cieńsze jest szkło. To z kolei wpływa sposób w jaki prezentują się okulary oraz na komfort użytkowania.

  Redukcja grubości, czyli cieniowanie – na czym polega?

  Redukcja grubości soczewek to zabieg, który został stworzony z myślą o osobach z dużą wadą wzroku. Dzięki niemu można nie tylko w dużej mierze poprawić wygląd okularów. Istotną korzyścią jest też większa wygoda. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem akcesoria są noszone przez cały dzień i jakikolwiek dyskomfort wpływa na ogólne samopoczucie. Redukcja może zostać przeprowadzona zarówno przy krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. W tym celu wykorzystuje się specjalny materiał, który pozwala na uzyskanie bardziej płaskich i cieńszych soczewek, w porównaniu do standardowych wersji. To z kolei przekłada się na lekkość okularów. Użytkownicy mogą także liczyć na zminimalizowanie efektu powiększenia lub pomniejszenia oczu. Jeśli dołożymy do tego odpowiednio dobrane okulary, pasujące do naszego typu urody i kształtu twarzy, można skutecznie ukryć nawet dużą wadę wzroku.

  Jak wybrać indeks okularów?

  Dobór tego parametru najlepiej ustalić z optykiem podczas dobierania oprawek. Warto też pamiętać, że jego wartość zależy od rodzaju okularów jakie są nam potrzebne. Jeśli zależy nam na cienkich oprawkach, potrzebne są soczewki o wysokim indeksie. W przeciwnym razie całość nie prezentowałyby się zbyt estetycznie, a w skrajnych wypadkach mogłoby dojść nawet do wypadnięcia szkła. Osoby, którym podobają się grubsze i bardziej wyraziste oprawki mają o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o dobór indeksu. Warto też zaznaczyć, że nie zawsze konieczna jest jego wysoka wartość, zwłaszcza jeśli wada wzroku jest dość niska (czyli poniżej +2.00/-2.00 dioptrii). Przy wyższych wadach warto jednak dopłacić dodatkową sumę za redukcję szkieł, gdyż przełoży się na to większy komfort noszenia oraz bardziej elegancki wygląd.

  CLOSE
  CLOSE