Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Funkcje oka – dlaczego widzimy kolory

  Funkcje oka – dlaczego widzimy kolory

  Każdego dnia otaczający nas świat zachwyca różnorodnością kolorów i kształtów. Te barwne spektakle są dostępne do obserwacji dzięki niesamowitej pracy naszych oczu. Jak to się dzieje, że widzimy kolory? Co pozwala naszemu oku rozróżniać odcienie niebieskiego od zielonego czy czerwonego? Zespół ekspertów z naszego salonu optycznego postanowił zgłębić ten temat i przybliżyć funkcje ludzkiego oka.

  Budowa oka a percepcja kolorów

  Na samym początku warto zrozumieć, jak zbudowane jest nasze oko. Centralną jego częścią jest siatkówka, pokryta dwoma głównymi typami komórek światłoczułych: pręcikami i czopkami. Pręciki pozwalają nam widzieć w warunkach słabego oświetlenia, przez co są odpowiedzialne za widzenie nocne, jednak nie rozróżniają kolorów. Natomiast czopki to te komórki, które umożliwiają nam rozróżnianie kolorów. Istnieją trzy główne typy czopków, a każdy z nich jest wrażliwy na inny zakres fal świetlnych, odpowiadających kolorom: czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu. Różnorodność kolorów, które widzimy, wynika z różnych kombinacji odpowiedzi tych trzech typów czopków na światło. Osoby z defektem widzenia kolorów zwykle mają problem z jednym lub z większą liczbą typów czopków.

  Proces widzenia kolorów

  Gdy światło pada na siatkówkę, czopki i pręciki reagują, przesyłając sygnały do mózgu przez nerw wzrokowy. Następnie nasz mózg interpretuje te sygnały jako obrazy. Dzięki czopkom jesteśmy w stanie zobaczyć różne barwy. Kombinacja reakcji trzech typów czopków pozwala nam widzieć pełne spektrum kolorów. Dlatego, jeśli chodzi o percepcję kolorów, kluczem jest interakcja pomiędzy światłem, czopkami a naszym mózgiem. Różne długości fal światła są interpretowane jako różne kolory, a nasz mózg, korzystając z tych informacji, tworzy barwne obrazy naszego świata. Dlatego odmienne źródła światła mogą sprawić, że te same kolory wydają się różne w zależności od warunków oświetleniowych.

  Zaburzenia widzenia kolorów

  Ogólnym określeniem dla różnych zaburzeń widzenia kolorów jest daltonizm. Najczęściej występującymi typami daltonizmu są: protanopia (niewrażliwość na czerwień), deuteranopia (niewrażliwość na zielony) oraz tritanopia (niewrażliwość na niebieski). Osoby z daltonizmem często doświadczają trudności w odróżnianiu pewnych kolorów. Przykładowo, osobom z protanopią czerwień i zielony mogą wydawać się bardzo podobne.

  Świat, jaki postrzegają ludzie z daltonizmem jest inny od tego, jaki widzi większość ludzi. Stanowi to źródło wyzwań w codziennym życiu, przy takich czynnościach jak czytanie map czy rozpoznawanie sygnałów świetlnych. Przyczyny daltonizmu są zazwyczaj genetyczne i dziedziczone, choć mogą także wynikać z uszkodzenia oka, nerwu wzrokowego lub mózgu. Zaburzenia te zazwyczaj manifestują się już w dzieciństwie, choć mogą być również nabyte w późniejszym życiu z powodu pewnych chorób czy urazów. W przypadku tego typu problemów wskazana jest konsultacja z okulistą. Pomocny będzie też optyk, który dobierze okulary korygujące widzenie barw.

  Widzenie kolorów to skomplikowany proces, który zależy od precyzyjnej interakcji pomiędzy różnymi częściami naszego oka i mózgu. Dbając o zdrowie naszych oczu i korzystając z profesjonalnych usług, takich jak te oferowane przez nasz salon optyczny, można cieszyć się jasnym i barwnym widzeniem przez całe życie. Jeśli masz pytania dotyczące zdrowia oczu lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak widzimy kolory, zapraszamy do skonsultowania się z naszym specjalistą optykiem.

  CLOSE
  CLOSE