Czym jest astygmatyzm i jakie są objawy?

  ból oczu

  Według bieżących danych astygmatyzm ma na całym świecie około 290 milionów osób. Co dokładnie wyróżnia tę przypadłość, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób przebiega leczenie?

  Czym jest astygmatyzm?

  Astygmatyzm jest wadą rogówki albo soczewki co sprawia, że ma ona kształt wydłużony zamiast okrągłego. Skutkuje to tym, że wiązka światła ulega zniekształceniu, co może prowadzić do zamazania obrazu. Wada ta ma w praktyce wiele przyczyn i uznaje się, że głównym sprawcą jej występowania jest genetyka. Przyczyną jest nierzadko także przypadkowy uraz oka.

  Jakie są najczęstsze objawy astygmatyzmu?

  Do objawów astygmatyzmu, przede wszystkim tego nieleczonego, zalicza się m.in.:

  • bóle oczu oraz głowy,
  • widzenie jak za mgłą,
  • widzenie linii prostych jak krzywych,
  • szybsze męczenie wzroku po czytaniu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • dostrzeganie nieostrych konturów.

  Symptomy oraz ich nasilenie mogą jednak różnić się w zależności od osoby.

  Jak leczy się astygmatyzm?

  Najczęściej stosowanym sposobem jest korekcja dzięki okularom lub soczewkom kontaktowym. Wybór pomiędzy okularami korekcyjnymi, a soczewkami zależy przede wszystkim od osobistych preferencji oraz od tego, który wariant zdaje się być bardziej wygodny. Jeśli natomiast chodzi o leczenie, to możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, ewentualnie leczenia laserowego. Wybór metody zależny jest jednak od rozpoznania oraz wskazań okulisty.

  Jakie są powikłania nieleczonego astygmatyzmu?

  Trzeba pamiętać także o tym, jakie mogą być powikłania nieleczonego astygmatyzmu. Najczęściej ma miejsce pogłębienie wady, a także zapalenie gałki ocznej. Problemu nie można więc ignorować i dlatego kluczowe jest, aby w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze wzrokiem niezwłocznie udać się do gabinetu okulistycznego w celu rozpoczęcia diagnostyki.

  Jak widać astygmatyzm to choroba oczu, która na wiele różnych sposobów może wpłynąć na komfort życia. Dlatego tak ważne jest jej zdiagnozowanie oraz prawidłowe korygowanie, którym zajmujemy się również w naszym gabinecie.

  CLOSE
  CLOSE