Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Czy optometrysta i optyk to to samo? Jakie są różnice?

  optyk

  Dobrze dobrane okulary korekcyjne skutecznie chronią wzrok, a jednocześnie zapewniają wysoki komfort użytkowania. Z tego względu nie warto wybierać ich samodzielnie, korzystając z oferty popularnych dyskontów, aptek czy drogerii. Osoby, które dowiedziały się od okulisty o istnieniu wady wzroku często zastanawiają się jakiego specjalistę należy odwiedzić w celu dopasowania okularów lub soczewek. Oprócz optyka dostępny jest także optometrysta. Czym zajmują się osoby wykonujące te zawody?

  Optyk i optometrysta – na czym polega ich praca?

  optyk optometrysta

  Optyk to osoba, która jest zatrudniona w zakładach optycznych. Jego zadaniem jest interpretacja oraz analiza recept, które zostały wystawione przez okulistę. Co za tym idzie to właśnie optyk określa rodzaj soczewek oraz dopasowuje je do potrzeb danego klienta. Odpowiada on za ich zeszlifowanie w takim stopniu, aby były kompatybilne z oprawkami. Oprócz tego zajmuje się regulowaniem opraw, weryfikowaniem produktów okulistycznych, które są już gotowe oraz naprawą zniszczonych opraw.

  Do jego zadań należy także powielanie soczewek, które były wcześniej noszone przez pacjenta. Optyk dopasowuje okularów do konkretnej wady wzroku oraz do twarzy, tak aby całość dobrze się prezentowała. Może również pomóc podczas wybierania okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Podsumowując optyk jest odpowiedzialny za montaż okularów, ich naprawę oraz realizowanie recept. Niektóre osoby mogą też wykonywać badania, dzięki czemu są w stanie dopasować soczewki do danej wady, bez konieczności posiadania recepty od okulisty.

  Czym w takim razie zajmuje się optometrysta? To osoba specjalizująca się w wykonywaniu badań narządu wzroku. Jest zatem w stanie stwierdzić np. krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Pomaga również w diagnozie innych chorób, m.in. jaskry, zaćmy czy zapalenia spojówek. Pogłębiona diagnoza i leczenie to jednak zadania dla okulisty. Optometrysta zajmuje się też przepisywaniem recept oraz dopasowaniem okularów i soczewek kontaktowych, ćwiczeniem oczu, terapią w zakresie zeza i niedowidzenia.

  Co jeszcze warto wiedzieć na temat obu zawodów?

  Osoby specjalizujące się w optometrii w praktyce diagnozują choroby narządu wzroku (z pominięciem skomplikowanych schorzeń) oraz wykonują te same zadania co optyk. Są zatem w stanie wykryć zaburzenia ruchu gałki ocznej oraz wady widzenia. Pacjenci, którzy noszą soczewki kontaktowe mogą poprosić o poradę dotyczącą stosowania czy wyboru płynu do przechowywania. W wielu krajach optometryści są specjalistami pierwszego kontaktu, którzy w radzie potrzeby pokierują do okulisty. Chcąc umówić się do nich na wizytę, nie jest potrzebne skierowanie. Zanim jednak wybierzemy konkretny gabinet należy upewnić się czy dana osoba ukończyła studia wyższe w zakresie optometrii. Można to także sprawdzić samodzielnie, pytając o Numer Optometrysty. Jest on przyznawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

  Jak widać, uprawnienia jakimi może poszczycić się optometrysta wykraczają poza zadania przypisane optykowi. Pacjenci z wadą wzroku powinni zatem regularnie odwiedzać pierwszego specjalistę, który zajmie się sprawdzeniem czy dotychczas stosowana metoda korekcji nadal się sprawdza. W razie konieczności wprowadzenia zmian, uzyskamy informację na temat zalecanej mocy soczewek. Niezależnie od tego z jakich usług musimy skorzystać w danym momencie, zawsze warto wybierać renomowane salony z nowoczesnym sprzętem, w których pracują doświadczone osoby.

  CLOSE
  CLOSE