Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Co zrobić żeby okulary nie parowały?

  Co zrobić żeby okulary nie parowały - foto

  Nie ma nic bardziej irytującego dla osób noszących okulary, niż moment, kiedy soczewki parują, przeszkadzając w normalnym widzeniu. Może to być szczególnie problematyczne w zimowe dni, podczas gotowania, a nawet w czasie noszenia maseczki higienicznej. Istnieją jednak skuteczne metody, które pomogą Ci uniknąć problemu parowania okularów.

  Dlaczego okulary parują?

  Parowanie soczewek jest efektem nagłej zmiany temperatury, kiedy ciepłe powietrze spotyka się z zimnym. Najsilniej zjawisko to można odczuć wychodząc z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze zewnętrzne lub podczas gotowania, kiedy ciepła para spotyka się z chłodniejszą powierzchnią soczewek. Parowanie okularów może też spowodować noszenie maseczki higieniczne, gdy ciepłe powietrze wydychane z nosa i ust kieruje się przez nią w górę, napotykając na zimniejsze soczewki.

  Podstawowe metody radzenia sobie z parowaniem

  Najprostszym sposobem na unikanie parowania jest utrzymanie okularów w ciepłym miejscu. Jeśli nosimy okulary w zimnym pomieszczeniu lub na zewnątrz, a następnie przechodzimy do cieplejszego miejsca, warto zdejmować je na chwilę, aby pozwolić im dostosować się do nowej temperatury. Zdajemy sobie sprawę, że powyższe rozwiązania nie są optymalne. Dlatego też w dalszej części tekstu wskazujemy na pewne profesjonalne metody radzenia sobie z parowaniem soczewek.

  Profesjonalne rozwiązania na zaparowane okulary

  Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest użycie specjalistycznych preparatów przeciw parowaniu szkła. Są to innowacyjne produkty dostępne są w różnych formach – od sprayu po krem. Aplikacja preparatu na powierzchnię soczewek jest zwykle prosta i szybka, a efekty utrzymują się przez długi czas. Preparaty te działają tworząc na soczewkach cienki film. niewielka powłoka przeciwdziała kondensacji pary wodnej, eliminując tym samym problem parowania. Co więcej, większość tych preparatów jest bezpieczna dla różnych typów soczewek, w tym tych z antyrefleksem czy fotochromatycznych.

  Innym, coraz popularniejszym sposobem na uniknięcie parowania, jest zakup soczewek z powłoką antyparową. Technologia ta co prawda podnosi nieco cenę soczewek, jednak oferuje wyjątkową skuteczność w zapobieganiu parowaniu. Soczewki te są wyposażone w specjalną powłokę nanotechnologiczną, która zapobiega osadzaniu się na nich pary wodnej.

  To, co warte podkreślenia, to że profesjonalne rozwiązania nie wpływają negatywnie na jakość widzenia. Wręcz przeciwnie, mogą ją poprawić, zwiększając komfort noszenia okularów poprzez eliminację irytującego efektu parowania. Co więcej, niektóre z tych rozwiązań mogą również zwiększyć żywotność soczewek, chroniąc je przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Stąd też, mimo wyższych kosztów początkowych, inwestycja w profesjonalne rozwiązania antyparowe może okazać się korzystna w dłuższym okresie.

  Radzenie sobie z parowaniem podczas noszenia maseczki

  Noszenie maseczki przez pewien czas było codziennością dla wielu z nas. Do dzisiaj niektórzy noszą je w miejscach publicznych. Niestety dla osób noszących okulary zakładanie maseczek higienicznych bywa problematyczne. Możemy jednak temu zaradzić. Aby zapobiec parowaniu okularów podczas noszenia maseczki, należy ją prawidłowo założyć. Górna krawędź maseczki powinna być umieszczona pod krawędzią okularów. W ten sposób wydychane powietrze nie jest kierowane bezpośrednio na soczewki.

  Parowanie okularów nie jest problemem bez rozwiązania. Znając przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem, jesteśmy w stanie znacznie poprawić komfort noszenia okularów. Pamiętajmy, że kluczem jest tutaj przede wszystkim prewencja, a nie walka z efektami. Stosując się do wyżej wymienionych porad, zapewnimy sobie wygodę i jasne widzenie bez względu na okoliczności.

  CLOSE
  CLOSE