Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
Slide
Oftal - Koralewscy
Twój
Optyk w Poznaniu
previous arrow
next arrow

  Co to jest zaburzenie akomodacji – czy to jest poważna wada wzroku?

  Co to jest zaburzenie akomodacji – czy to jest poważna wada wzroku - foto

  Wśród różnych nieprawidłowości związanych ze zmysłem wzroku, znajduje się również zaburzenie akomodacji. Akomodacja, nazywana również nastawnością oka, umożliwia wyraźne widzenie zarówno rzeczy znajdujących się blisko, jak i tych umiejscowionych daleko od nas. Polega ona na dostosowywaniu się soczewki do dystansu, z jakiego spoglądamy na obiekt. Akomodacja jest możliwa dzięki zmianie kształtu soczewki oka, na co pozwalają skurcze mięśnia rzęskowego. Jakie są skutki zaburzeń tego procesu?

  Jakie są przyczyny zaburzenia akomodacji?

  Z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, a co za tym idzie – jej zdolność do akomodacji. Skurcz mięśnia rzęskowego nie jest wystarczająco silny, aby zapewnić możliwość ostrego widzenia z bliskiej odległości. Osłabienie zdolności akomodacyjnych zaczyna się zwykle około 40 roku życia i postępuje przez następne 20-30 lat, finalnie całkowicie uniemożliwiając ostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Oprócz prezbiopii, czyli owej utraty elastyczności, związanej z wiekiem, do osłabienia zdolności akomodacyjnych mogą przyczyniać się również niektóre leki, choroby ogólnoustrojowe oraz różne choroby narządu wzroku. Warto podkreślić, że również alkohol oraz substancje narkotyczne mogą przyczyniać się do pogorszenia zdolności akomodacyjnych soczewki.

  U dorosłych zaburzenia akomodacji mogą towarzyszyć również następującym schorzeniom:

  • malarii,

  • zapaleniu mózgu,

  • zapaleniu zatok,

  • chorobie Parkinsona,

  • anemii,

  • durowi brzusznemu,

  • cukrzycy,

  • jaskrze,

  • zapaleniu twardówki.

  Zaburzenia akomodacji mogą wystąpić również u dzieci, zmagających się m.in. z anemią, grypą, świnką, odrą, zapaleniem migdałków lub błonicą. Przyczyn schorzenia może być zatem wiele, a zidentyfikowanie źródła zaburzenia akomodacji jest niezbędne, aby zapobiec pogłębianiu się problemu. Dlatego warto wybrać się do sprawdzonego specjalisty, który przeprowadzi badanie i poprawnie zdiagnozuje nie tylko problem, ale też jego przyczynę. Chcesz wiedzieć, jak leczyć zaburzenie akomodacji? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

  Jak leczyć zaburzenia akomodacji?

  Zaburzenia akomodacji to dość poważna wada, negatywnie wpływająca na komfort życia pacjentów. Jeżeli zauważysz, że masz problem z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej lub dalekiej odległości, koniecznie udaj się do okulisty lub optometrysty. Wady refrakcji oraz zaburzenia akomodacji koryguje się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Optometrysta pomoże ci w wybraniu odpowiednich okularów – zwykłych, dwuogniskowych lub progresywnych.

  Doświadczony optometrysta zbada Twój wzrok i określi, jaka jest wada wzroku lub z jakim rodzajem zaburzeń akomodacji się zmagasz. Następnie trafisz do optyka, który wesprze Cię przy wyborze okularów. W tym obszarze pomocą służy nasz zakład. Nasi specjaliści będą w stanie zaproponować Ci rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb. W naszym salonie znajdziesz:

  • szeroki wybór soczewek kontaktowych i okularowych,

  • okulary korekcyjne dedykowane osobom aktywnym fizycznie – pływakom, nurkom oraz osobom uprawiającym zimowe sporty wymagające noszenia gogli,

  • ochronne okulary korekcyjne,

  • szeroki wybór doskonałej jakości oprawek

  Korzystając z naszych usług, możesz mieć pewność, że będziesz współpracował z doświadczonymi ekspertami, którzy pomogą Ci dobrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Za sprawą dobrze dobranych soczewek możesz długo cieszyć się ostrym widzeniem mimo problemów z akomodacją.

  CLOSE
  CLOSE